Aksaray Basın Emekçilerini Unutmadı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aksaray Basın Emekçilerini Unutmadı

“10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!"

 

Türkiye’deki gazetecilerin çalışma yaşamına dair haklarını düzenleyen 212 sayılı yasanın kabul edildiği ve bir süre basım Bayramı olarak kutlanan 10 Ocak günümüzde Çalışan Gazeteciler günü olarak kutlanıyor. Basın emekçilerinin gününü kutlayan Aksaray Vali Hamza Aydoğdu ve Aksaray protokolü mesajlar yayınladı.

 

         Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu “Sizler, şartlar ne kadar ağır olursa olsun, her zaman ve her yerde, mesafe ve mesai kavramlarını unutarak, millet adına koşup koşturan ve bir kamu hizmetini yerine getiren emekçilersiniz” diyerek başladğı mesajını “Bilgi, dünyanın en kıymetli hazinesidir. Toplumlar gücünü bilgiden alır. Toplumsal bilginin kaynağı da basındır. Bilginiz kadar güçlü, bilginiz kadar varsınız. Onun için sizler, işinizi yaparken sadece kamusal bir hizmeti değil, sosyolojik bir gerçeği de yerine getirmiş oluyorsunuz. Mesleğini namus bilen, etik ilkelerine bağlı, siz değerli basın mensuplarına yardımcı olmak, bizim de milletimiz adına kamusal sorumluluğumuzdur. Birbirimizi ötekileştirmeden, farklılıklarımızın eşsiz bir zenginlik olduğunu kabul etmeliyiz. Asgari müştereklerimiz, bizi bir araya getiren, ortak milli ve manevi paydalarımız vardır. Salihler şehrinde olduğumuzu hissettirdiğiniz için, Aksaray’ın tanıtımı ve marka değerine destek olduğunuz için, halkımızı bilgilendirip, güçlü kıldığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Bu vesile ile 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz kutlu olsun” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

“Tarafsızlık Önem Kazanmaktadır”

 

 AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu Gazeteciler Günü mesajında “Toplumun, kamuoyunun hızlı, doğru, tarafsız haber alma hakkını temin etmek demokratik ülkelerin en belirgin göstergesidir. Çok sesli, etkin, herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan, ülkemizin her bir köşesinde, dünyanın dört bir tarafında olup biteni insanımıza ulaştırabilen, kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirebilen medyanın varlığı, demokratik ve şeffaf toplumun olmazsa olmaz koşuludur. Ülkemiz, iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeye uyum sağlayan yazılı ve görsel basın, sosyal medya ve internet gazeteciliği alanlarında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu aşamada sağlıklı bir kamuoyunun varlığının ve medyanın bağımsızlığının en iyi biçimde tahsis edilmesi için basın kuruluşlarının ve medya çalışanlarımızın tarafsız ve doğru bilgilendirme hususlarındaki hassasiyetleri ve meslek ahlakını gözeten çalışmaları daha da önem kazanmaktadır. Medyamızın, yaşanan olumsuzluklardan çıkardıkları dersler ışığında, meslek ilkelerini ve milletimizin hassasiyetlerini dikkate alarak, karanlık odakların amaçlarına ulaşmasına engel olacaklarına, millet iradesini hiçe sayan vesayetçi anlayışlara artık itibar etmeyeceklerine ve halkımızı doğru ve tarafsız bilgilendirme görevini layıkıyla yerine getireceğine ve demokrasimize katkıda bulunmaya devam edeceğine inanıyorum. Basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken vefat eden basın mensuplarına Allah’tan rahmet diliyor, tüm basın çalışanlarının meslek hayatlarında muvaffakiyetler diliyorum” ifadelerine yer verdi.

 

“ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN”

 

AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda “Gazeteciler ve basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Milletimizin haber alması ve bilgilendirilmesi açısından hayati öneme sahip olan tüm basın mensuplarımıza sevgi ve şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizin birlik ve beraberliğini gözeterek, tarafsız habercilik ilkesinden ayrılmadan gayret gösteren ve zaman mevhumu olmadan fedakarca çalışan gazetecilerin yanında durmaya devam ediyoruz. Basın özgürlüğü noktasında atılan devrim niteliğindeki adımlar; AK Parti Hükümetleri’nin bu konudaki kararlılığının en net tezahürüdür. Kalemleri ile; geçmişi anlatan ve geleceğe ışık tutan kıymetli basın mensuplarımızın yanlarında durmaya, onları destekleyerek çalışma şartlarını iyileştirme noktasında gayret göstermeye devam edeceğiz. Milletimiz için yeri geldiğinde tehlikelere atılan, yeri geldiğinde ailelerinden fedakarlık eden basın camiamızın kıymetli mensuplarını desteklemekten vazgeçmeyeceğiz. Demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan kıymetli gazetecilerimiz ile birlikte özgür ve ilkeli basın-yayın organlarımızla beraber geleceğin Güçlü Türkiye’sini inşâ ediyoruz. Bu yoldan hiçbir güç bizi alıkoyamayacaktır. Altı boş provokasyonlarla insanları tahrik edenler ve olmayan mağduriyetler üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışanların oluşturduğu azınlığın sesine kulaklarımızı tıkayarak ilerlemeye devam ediyoruz. Bizim dinlediğimiz tek ses Aziz milletimizin sesi, ilerlediğimiz yol aziz milletimizin yoludur. Bu kutlu hedef doğrultusunda Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ilerlemeye devam edeceğiz. Rabb’im milletimize hizmetkar olabilmek adına çıktığımız bu mübarek yolda bizi mahcup etmesin” ifadelerine yer verdi. 

 

"GAZETECİLERE MİNNET BORÇLUYUZ"

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, 10 Ocak Çalışan  Gazeteciler Günü dolayısı ile mesaj yayınladı. Basının Vatandaş ile aralarında bir bağ olduğunu söyleyen Milletvekili Erel, “Gazetecilik, sorumluluk gerektiren, onurlu bir meslek. Bu mesleği ilkeli, dürüst ve özverili bir şekilde icra eden gazetecilerimiz, ülkemizin gelişmesine ve ilerlemesine de büyük katkı sağlamaktadır. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk de, ‘Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın, başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir’ ifadeleriyle, gazetecilik mesleğinin ne denli önemli olduğuna dikkat çekmiştir. Mesleğini, evrensel değerlere uygun ve ilkeli bir şekilde sürdüren gazetecilere minnet borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta ilimizde görev yapan basın mensuplarımız olmak üzere, tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, meslek yaşamlarında başarılar dilerim" ifadelerine yer verdi.

 

"TÜRKİYE'DE GAZETECİLİK ZORDUR AKSARAY'DA DAHA DA ZOR"

 

İYİ Parti Aksaray İl Başkanı Özhan Türemiş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

“Bugün sizlerin emeklerinizin tanınma günü. Mesleki hak ve hürriyetlerinizi elde edişinizin yıl dönümü, kutlu olsun” diyen Türemiş “Kıymetli basın mensubu, emekçi kardeşlerim, dostlarım, arkadaşlarım, ağabeylerim; Türkiye'de gazetecilik zordur. Aksaray’da daha zordur. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde keşke özgürlükten, emeklerinizin tam olarak karşılığını alabiliyor oluşunuzdan bahsedebilseydik. Hepimiz biliyoruz ki ülkemizde, birçok alanda olduğu gibi gazetecilerimizin de emekleri maalesef karşılığını bulamamaktadır. Ulusal ve yerel gazetede çalışan kameramanından, foto muhabirine, yazı işleri müdüründen, editörüne ve sayfa dizgicisine kadar medya kuruluşlarının birçok kademesinde çalışan kahraman medya mensupları 10 Ocak 1961'de hakları için başlattıkları mücadelelerinde elde ettikleri haklarını 70’li yıllarda yitirseler de umutlarını yitirmeden bu zorlu mesleği sürdürmekte ve halkın haber alma özgürlüğü için emek vermektedirler. Bu mücadelenin temsilcileri olduğunuz için hepinizin yürekten kutluyorum” dedi.

 

“TÜM KURUMLAR DESTEK OLMALIDIR”

 

“Bugün uğradığınız haksızlıklar ve baskılara rağmen 2021 Türkiye’sinde önemli bir mücadeleyi sürdürmektesiniz” diyen Türemiş “Ulusal ve yerel medyada alın teri ile evine ekmek götürmek için gece gündüz çalışan birçok medya mensubu arkadaşımı yakından tanıyorum. Yaşadıkları ayrımcılıkları, zorlukları görüyor ve takip ediyorum. İlimizde Medya mensuplarının, çalışanlarının durumu Türkiye gerçeğinin küçük bir örneğidir. Özgür basın demokrasinin en kilit unsurudur. Gazetecilerin görevlerini özgürce yerine getirebilmesi için tüm kurumlar gazetecileri desteklemeli ve yardımcı olmalıdır. Bir ülkede ve ilde basın ne kadar güçlüyse demokrasi o kadar güçlüdür. Bu duygu ve düşüncelerle zor şartlar altında çalışan basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor her türlü baskı ve zorluk altında mesleğini severek icra eden tüm basın emekçilerine selam ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

"İMZANIZ GÜÇLÜ, KALEMİNİZ KESKİN OLSUN"

 

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarına bir mektup kaleme aldı. Ertürk "Aksaray’ımızın gecesini gündüzüne katarak halkın haber alma özgürlüğünü korumak adına durmaksızın alın teri döken, evine helal ekmek götürmek için baskılara boyun eğmeden emek veren muhabir, kameraman, sayfa sekreterinden, matbaa ustası ve sabahın erken saatlerinde gazeteyi dağıtan gazete dağıtıcısına kadar tüm basın emekçileri… Bu mesleği seçerek gösterdiğiniz yüreklilikten, cesaretten ötürü hepinizi ayrı ayrı kutluyor, saygıyla selamlıyorum. Bu topraklarda basın emekçisi olmak çok zor. Kamu yararına çalışırsınız; darp edilirsiniz, yanlış bilgilendirilirsiniz, eşik bekçilerinin sansürüne boyun eğmeden haber yapmak için canla başla çalışırsınız. Yine günün sonunda alnı ak, yüreği rahat evinize gitmek için yola çıktığınızda soysuzun biri tarafından katledilirsiniz… Gazeteci olmanın zorluklarını yaşamasam da yakından bilirim… Sizlerle omuz omuza mesai yapıyoruz birlikte, sorunlarınızı çok yakından biliyorum… Sizler bizlerin bu kentteki gözü kulağı, cesaretli savunucuları ve vatandaşlarımızla yıkılmaz köprülerimizsiniz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için sizlere söyleyecek çok sözüm var lakin sözcüklerle dans etme konusunda sizler kadar iddiam yok… Güzel bir temenni ile gününüzü kutlamak istiyorum… Özgürce, güçlünün değil haklının hakkı için kalem oynattığınız, düşüncelerinizden dolayı yargılanmadığınız, başkalarının çıkarları için yaşamlarınızdan kopmadığınız, işsiz kalmadığınız, asgari ücrete mecbur bırakılmadığınız bol haberli günler diliyorum. İmzanız güçlü, kaleminiz keskin olsun" ifadelerine yer verdi.

 

“EN KUTSAL MESLEKTİR”

 

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Altınsoy mesajında “Basın halkı doğru şekilde bilgilendirdiği sürece, bireyin ve toplumların da meydana gelen olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirip kanaat edinmesi, toplumla ve dünyayla sağlıklı ilişkiler kurup bütünleşmesi mümkün olmaktadır. Gazetecilik, fedakârlık ve sorumluluk isteyen zor şartlarda yapılan önemli ve en kutsal bir meslektir. Toplumların haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen basın mensuplarımız bu yönüyle milletin duygularına tercüman, düşüncelerine ses olmaktadırlar. Halkı bilinçlendirmek için özveri ile gece gündüz çalışan basınımızın değerli çalışanları olmak üzere bütün basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini dilerim” dedi.

 

 

"HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ DEMOKRASİLERİN VEZGEÇİLMEZİDİR”

 

Aksaray Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan ise “Özellikle bilinmelidir ki bir ülkenin ve toplumun vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız ve özgür basındır. Bu duygu ve düşüncelerle; Basın kuruluşlarında çalışan tüm arkadaşlarımızın, 10 Ocak 2021 tarihinde kutlanacak olan, Çalışan Gazeteciler Gününü canı gönülden kutluyorum. Toplumda çok büyük ve de önemli bir yere sahip olan, bu basın mesleğini hakkıyla yerine getiren, büyük emekler sarf eden basın mensuplarımızın, özel ve anlamlı günü olan; Çalışan Gazeteciler Gününü, teşkilatımız ve de toplumumuzun her kesimi ile birlikte kutlamanın sevincini yaşamaktayız. En etkili iletişim araçlarından olan basının, özgürlükçü ileri demokrasilerin vazgeçilmez, en temel özelliklerindendir. Halkın sağlıklı haber alabilmesi için, olayların farklı açılardan yorumlayanları izlemesi, demokrasilerde halkın haber alma özgürlüğünün vazgeçilmezleridir. Bu nedenle güçlü gazeteci, güçlü basın kuruluşunun; güçlü basın kuruluşları da güçlü demokrasinin güçlenmesini sağlayacaktır. Her türlü olumlu ve olumsuz şartlarda bilginin elde edilmesi, topluma ulaştırılmasında doğru ve tarafsız yayıncılık ilkesi edinen ve ilimizde bu amaçla da kamuoyunu bilgilendirme görevini başarı ile yerine getiren, ulusal ve yerel tüm basınımızın tüm çalışanlarının, gazeteciler gününü en içten duygularımla kutluyor, ayrıca değerli basın mensuplarımızın sağlıklı, mutlu, başarılı ve huzurlu bir yıl geçirmelerini de temenni ederim” ifadelerine yer verdi. Haber: Harun Atalay


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye'de Gazetecilik Zordur Aksaray'da Daha Da ZorÖnceki Haber

Türkiye'de Gazetecilik Zordur Aksaray'da...

Uyuşturucu Operasyonu: 2 TutuklamaSonraki Haber

Uyuşturucu Operasyonu: 2 Tutuklama

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar