Sabancı

Aksaraylıları "Onurlu Yaşam İçin" Büyük Emekli Mitingine Davet Etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aksaraylıları "Onurlu Yaşam İçin" Büyük Emekli Mitingine Davet Etti
CHP İl Başkanı Bilal Özdemir, Aksaray’dan 5 otobüsle 26 Mayıs Pazar günü Ankara'da düzenlenecek olan Büyük Emekli Mitingi’ne katılacaklarını ifade ederek, tüm vatandaşları mitinge davet etti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP Aksaray İl Başkanı Bilal Özdemir de partilileri ile birlikte 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Özdemir, tüm vatandaşları Ankara’da Tandoğan meydanında yapılacak olan mitinge davet ederek, Aksaray’dan 5 otobüsle yoğun bir katılım sağlayacaklarını açıkladı. 

“16 Milyonun Üzerinde Yurttaşımızın Sesini Duyurmak İçin Karşınızdayız”

26 Mayıs Pazar 14.00’te herkesi Tandoğan meydanına beklediklerini ifade eden Özdemir, “Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız. Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız. Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi ‘insanca yaşam’ yerine ‘sefalet koşullarında yaşam’a mahkûm eden iktidara, ‘bu büyük adaletsizliğe son verin’ demek için meydanlardayız” ifadelerini kullandı.

“Milyonlarca Emekli İçin Yoksulluğu Bile Lüks Hale Getirdiler”

5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışanların hakkını aramak için, emeklilerin insanca yaşama kavuşmasını sağlamak için çaba gösterdiklerini dile getiren Özdemir, “Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız. Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, ‘Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır’ dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs ayı enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgâhlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ ilan etmiş, ‘Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı’nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin 'yüzyılına' bir bakalım. Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor” dedi.

“Emekli Aylıkları Arasındaki Farklılıkları Giderecek Yasayı Hayata Geçirdiğimizde Kazandık Diyeceğiz”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a da tepki gösteren Özdemir, “Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor! Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir! Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız. 'Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor’ diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, ‘kazandık’ diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz” dedi. Haber: Kemal Onur Atalay


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aksaray’da Yapı Ruhsatı Verilen Yapıların Yüzölçümü AçıklandıÖnceki Haber

Aksaray’da Yapı Ruhsatı Verilen Yapıları...

Örnek Projelerle Kamuda Tasarrufa Destek OluyorSonraki Haber

Örnek Projelerle Kamuda Tasarrufa Destek...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar