Ertürk “Toki Esnafı Ezerken Başkan Çekirdek Çitleyemez”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ertürk “Toki Esnafı Ezerken Başkan Çekirdek Çitleyemez”
CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk ve beraberindeki heyet sanayi de açık alan esnafı olarak bilinen sanayi esnafını ziyaret ederek yer tahsisi problemi konusunda bilgi aldı.

Çalışmaları ile ilgili açıklama yapan CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk “Esnafımızın yeni arsa tahsisi ile ilgili çok ciddi sıkıntıları bulunmaktadır. Biz CHP olarak 2 haftadır bu konuda muhatap arıyoruz. Muhatap bulamıyoruz” dedi.

Aynı durumda esnafında muhatap bulamadığını anlatan Ertürk “Esnafımız da karşısında bir muhatap bulamamaktadır. Muhatap TOKİ mi? Aksaray Belediyesi mi? Esnaf Sanatkârlar Odası mı? Çok ciddi bir belirsizlik var. TOKİ üzerinden esnaflarımıza çok yüksek fiyatla arsa tahsisi yapılırken, ödeme konusunda esnafımız ezilirken Aksaray Belediyesi ‘işin bizimle ilgilisi yok, biz bu işin dışındayız’ diyerek topu taca atmaktadır. Aksaray Belediye Başkanı TOKİ burada esnafımızı ezerken tribünde oturup çekirdek çitleyemez. Belediyenin bir an önce bu işe sahip çıkmasını ve bu işi üstlenmesini istiyoruz. Ne kadar arsa tahsis edilecek belli değil, insanlara hangi noktalardan yer tahsis edilmiş belli değil, ödeme planı ile ilgili ciddi sıkıntılar var, ama belediye hiçbir şekilde bu işe girmiyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak TOKİ başkanlığına, Belediye ve TOKİ arasında yapılan sözleşmeyi bilgi edinme kanunu çerçevesinde tarafımıza iletmesini istedik. Aksaray Belediyesi’nden de TOKİ ile yapılan sözleşmenin bir örneğini istedik. Esnaf Sanatkârlar Odası’na da yazılı olarak başvurduk. Taleplerimize yazılı cevap bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP Başkan’a Sorular Yöneltti

Kamuoyunun huzurunda Sayın Belediye Başkanı’na ve diğer yetkililere soruyoruz; Sanayi projesinde muhatap kim? Belediye işin neresinde? TOKİ neresinde? Esnaf Sanatkârlar Odası neresinde?

Yeni sanayide açık alancılar diye tabir edilen esnafımıza ayrılan toplam metrekare ne kadar?

Dağıtılan arsaların maliyeti ne kadardır? Belediye bu arsaları hazineden ne kadara almıştır? TOKİ’ye kaç liraya devretmiştir? TOKİ , Esnaf Sanatkârlar Odası’na ne kadara devretmiştir. ? Bu arsalar esnafımıza kaç liraya mal olacaktır?  Esnafımıza herhangi bir tebligat yapılmış mıdır? Siz kiracı olabilirsiniz, mülk sahibi olabilirsiniz denildi mi? Ödeme planları iletildi mi? Böyle bir tebligatın yapılmadığını esnaflarımızla yaptığımız görüşmelerden biliyoruz. Devlet yönetiyoruz, ciddi bir iştir bu. Herkesin haberi vardı diye bir açıklama yapılmaktadır. Bu sadece çadır devletlerinde olur. Devletlerde yazışma olur, resmî kurumlarda yazışma olur, resmi bir bildirim olur, ona da bir cevap olur.  Mevcut sanayide mülk sahipleri ve kiracıların beyanları alınmış mıdır? Ne kadar araziye ihtiyacınız var? Kullanım alanınız ne kadar? Ve bu beyanlar doğru mudur? Talep edilen arsalardan yapılan kesinti eşit oranlarda mı yapılmıştır? Kesintiler herkesten eşit oranda mı yapıldı yoksa birinden 300 birinden 500 diyerek mi kesildi? Aynı şirket ortağı olup farklı farklı odalara kayıtlı olan esnaflar tek bir şirket gibi mi değerlendirildi yoksa her bir ortak ayrı bir hak mı kazanmıştır?

Yer tahsisi yapanlar içerisinde gerçekten hak sahibi olmadığı halde, göstermelik kira kontratları ile yer alanlar oldu mu? Organize sanayi esnafına tahsis edilen arsanın metrekaresi 93 TL iken, daha zor durumda geçimini sağlayan küçük esnaf diye tabir ettiğimiz sanayi esnafına arsanın metrekaresini 175 liradan tahsis etmek reva mıdır?  Haber Merkezi

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali Aydoğdu Farkındalık İçin Doğa Yürüyüşü YaptıÖnceki Haber

Vali Aydoğdu Farkındalık İçin Doğa Yürüy...

Babasını Öldürdü!Sonraki Haber

Babasını Öldürdü!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar