“Hakarete Uğrayan, Özgürlüğü Sınırlandırılan, Darp Edilen Gazeteci Değil, Kamuoyudur!”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Hakarete Uğrayan, Özgürlüğü Sınırlandırılan, Darp Edilen Gazeteci Değil, Kamuoyudur!”
Aksaray İnternet Gazetecileri Cemiyeti (AİGCD) Başkanı Harun Atalay gazetecilere yönelik gerçekleştirilen saldırılarla ilgili sert açıklamalarda bulundu.  

Atalay son olarak uyuşturucu tacirlerine yönelik yapılan bir operasyonu haberleştirmek üzere görev yapan kadın muhabire yapılan saldırıyı gündeme taşıdı. Gazeteciler ülke ve kent genelinde uğradıkları saldırıların sadece o kişiye değil halkın haber alma hürriyetine yönelik saldırılar olduğunun altını çizen Atalay “Kimisi döver, kimisi hakaret eder, kimisi tehditler savurur, kimisi hakkında yazılan haberleri beğenmez ve sanki temsil ettiği makamlar babasının malıymış gibi ambargo uygular” dedi. 

“Demokratik Sisteme Yönelik Bir Saldırı”   

Önceki günlerde yaşanan bir başka saldırıyı örnek gösteren Atalay “Bir trafik kazasını görüntüleyen muhabir arkadaşlarımızın saldırıya uğramasının üzerinden henüz çok kısa bir süre geçmesinin ardından, şimdi de uyuşturucu tacirlerine yönelik yapılan operasyonu görüntüleyen muhabir arkadaşlarımız çirkin bir saldırıya uğramıştır. Tek işi, olup biten her türden gelişmeyi kamuoyuna aktarmak olan ve ekmeğini bu işten kazanan gazetecilere yapılan saldırılar, halkın haber alma hürriyetine ve dolayısıyla demokratik sistemin işlerliğine yöneliktir. Bu bakımdan saldırının tek muhatabı sadece gazeteciler veya sektör temsilcileri değil, kamuoyunun genelidir” ifadelerini kullandı. 

“Bu Ancak Birlikte Aşılabilir” 

Ortak tepkinin hayati önemine dikkat çeken Atalay “Bu bakımdan yapılan saldırıların önüne geçilmesi ortak bir tepkiyi zorunlu hale getirmektedir. Hemen her gün; gerek kamu kurum ve kuruluşlarının gerekse sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin yönetici ve temsilcileri defalarca medya mensuplarının kapısını çalmakta, dirsek teması içinde çalışmakta ve kamuoyunu aydınlatma görevini birlikte yerine getirmektedir. Gazetecilere yönelik saldırıların pervasız bir biçimde arttığı bu süreçte, halkın haber alma hürriyetine yönelik bu çirkin saldırıların ancak ve ancak el birliği ile aşılabileceği kanaatindeyiz. 

Dayak yiyenin, saldırıya ve hakarete uğrayanın, hareket alanı sınırlandırılıp özgürlüğü kısıtlananın gazeteci değil, kamuoyu olduğunu şimdi değil de ne zaman göreceksiniz?” şeklinde konuştu. Haber: Bekir Tosun


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İGF Gazetecilere Yapılan Saldırıyı KınadıÖnceki Haber

İGF Gazetecilere Yapılan Saldırıyı Kınad...

Aksaray’da Tırın Çarptığı Yaya Feci Şekilde Can VerdiSonraki Haber

Aksaray’da Tırın Çarptığı Yaya Feci Şeki...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar