Pancarda Yüzler Gülmedi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Pancarda Yüzler Gülmedi
İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel pancar alım fiyatlarının açıklanması ardından yaptığı açıklamada pancar fiyatlarının beklenenin çok altında olduğunu söyledi. Erel “Çiftçilerimizin emeğinin karşılığı değil. Çünkü pancar üretim girdilerinde bir yılda ortalama yüzde 25 artış gerçekleşti” dedi.

Üreticilerin bir süredir beklediği pancar fiyat açıklaması Türkşeker tarafından “2020 yılında şirketimiz ile üreticiler arasında akdedilen şeker pancarı üretim sözleşmesi kapsamında üretilen yüzde 16 polar şeker ihtiva eden firesi düşürülmüş net 1 ton A kotası şeker pancarı baz alım kesin fiyatı 336 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu fiyat aynı zamanda 2021 yılı ürünü şeker pancarı baz alım avans fiyatı olarak uygulanacaktır. Üreticilerimize bol kazançlı ve bereketli mahsul yılı geçirmelerin temenni eder açıklanan bu fiyatın hayırlı uğurlu olmasını dileriz" açıklaması ile duyuruldu.

“Girdilerin Yarısı Bile Değil”

Milletvekili Erel açıklanan fiyatın beklenenin altında olduğunu ifade ederek “Açıklanan pancar taban fiyatları çiftçilerimizin beklentilerinin çok altında. Çiftçilerimizin emeğinin karşılığı değil. Çünkü pancar üretim girdilerinde bir yılda ortalama yüzde 25 artış gerçekleşti. Bir yılda elektrik ve sulama giderlerine yapılan zamlar yüzde 30’un üstünde. İlaç ve tohum fiyatları da yüzde 20’lerin üzerinde artış göstermiştir. Pancar üreticisi çiftçilerimizin girdilerinin yarısı kadar bile fiyat artışı yapılmadı. Çiftçilerimizin emeğinin karşılığını yine alamadı” dedi.

“450 Lira Olmalıydı”

“Şeker pancarı taban fiyatıyla ilgili çiftçilerimizin de talebini ileterek Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ’ye vermiş olduğum yazılı soru önergesiyle; Tarımsal faaliyetlerin başında gelen gübre, mazot, elektrik ve ilaç fiyatlarında ki  artışları da ele alarak şeker pancarının taban fiyatının 450 Türk Lirası olarak belirlenmesi gerekmekte olduğunu ve çiftçilerimizin talebinin bu şekilde olduğunu belirtmiştim” diyen Erel “Fakat tarafıma verilen cevap ile açıklanan şeker pancarı alım fiyatı kesinlikle uyuşmamaktadır. Yıllık enflasyon oranı, Üretici Maliyetlerindeki artış, Dünya Pancar fiyatları göz önünde bulundurularak fiyat belirlemesi yapıldığı belirtilmiş. Sadece Üretici Maliyetlerindeki artış ele alındığında şeker pancarı taban fiyatı 450 Türk Lirası olması gerekirdi” dedi. Haber Merkezi

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İmdadına Polis YetiştiÖnceki Haber

İmdadına Polis Yetişti

“Aksaray’da İstihdam Durmadı”Sonraki Haber

“Aksaray’da İstihdam Durmadı”

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar