Sürüler Göçmen Çobanlara Emanet

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sürüler Göçmen Çobanlara Emanet
Türkiye Hayvan sektöründe çoban açığını göçmenler kapatıyor.  Tercih edilmeyen meslekler arasında olan çobanlık için Orta Asya’nın Afganistan, Kırgızistan, Özbekistan ülkelerinden Türkiye’ye gelen göçmenler mandıra ve işletmelerin imdadına yetişti.

Küçükbaş hayvancılıkta en önemli sorunlardan biri olarak görünen çobanlık konusunda açıklamalardan bulunan Aksaray Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, “Küçükbaş hayvancılığın en önemli sorunlarından biri, hatta en önemli sorunu çoban sorunu. Çünkü ciddi anlamda çoban sıkıntısı çekiyoruz. Tabi koyunculuk bizim için çok önemli, bir yaşam şekli, bir hayat tarzı. Biz Orta Asya’nın dağlarından, yaylalarından Anadolu’nun düzlüklerinden önümüzde koyunlarla, keçilerle geldik. Türk toplumunun vazgeçilmezlerinden bir tanesi oto sporumuz güreş, akta mesleğimiz koyunculuk. Koyunculuk bizim için çok önemli ama bu çoban sıkıntısıyla ilgili problemler yaşıyoruz” dedi.

“Biz Orta Asya’dan koyunlarla geldik, şimdi çobanlarımız da Orta Asya’dan ülkemize çobanlık yapmaya geliyorlar” diyen Aktürk “Çünkü Türkiye’de çoban bulunmuyor. Çobanlarımız Afganistan’dan, Kırgızistan’dan, Özbekistan’dan gelerek Türkiye’de çobanlık yapıyorlar. Yani ata mesleğimizi sürdürmek için Orta Asya’dan atalarımızdan çoban temin etmek zorunda kalıyoruz. Türkiye’deki bütün işletmelerde hem büyükbaş hem küçükbaş işletmelerin birçoğunda Afganlı veya Özbek kardeşlerimiz çalışıyorlar. Aksaray’da yaklaşık 3 bin civarında işletmemiz var, bunun en azından bin-bin 500 tanesi Orta Asya’dan gelen kardeşlerimiz, Özbek kardeşlerimiz çobanlık yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Hepimiz Kardeşiz”

Afganistan’dan Aksaray’a çobanlık yapmak için gelen Nurullah Hüseyin (22) hayvancılığı çok sevdiğini belirterek, “ 1 yıldır Aksaray’da çobanlık yapıyorum. Afganistan’dan geldim. 3 bin lira maaş alıyorum. Çobanlığı ve hayvanları seviyorum, hayvan işlerini yapıyoruz. Türkler bize iyi bakıyor. Türkler, Afganlar Kırgızlar, Özbekler kardeş olur. İyi bakıyorlar bize, yemek, içmek, ayakkabını, her şeyini veriyor, biz burada çalışıyoruz. Türkiye’de olmaktan çok memnunuz. Bizim ülkemizde iş yok, ülkemizde savaş var. Biz de geliyoruz burada çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Haber: Harun Atalay

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Koronadan Öldü Adı YaşayacakÖnceki Haber

Koronadan Öldü Adı Yaşayacak

Takla Atan Otomobilin Sürücüsü Ağır YaralandıSonraki Haber

Takla Atan Otomobilin Sürücüsü Ağır Yara...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar