Taksimetre Ücretlerine 6 Ayda İkinci Zam

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Taksimetre Ücretlerine 6 Ayda İkinci Zam
Aksaray Şoförler Otomobilciler ve Nakliyeciler Odası, taksimetre ücretlerine zam yapıldığını açıkladı.

Aksaray’da taksilerde açılış ücreti 7 liradan 10 liraya, kısa mesafe 30 liradan 40 liraya, kilometre başına ücret 9 liradan 12 liraya, saat başı bekleme ücreti 72 liraya yükseldi. Araç bakım-onarım, malzeme, işçilik masrafları ve akaryakıt maliyetlerinin arttığı bu nedenle de ücret konusunda bir güncelleme yapıldığı belirtildi.

Taksici Özcan Doğan “30 yıldır bu işi icra ediyorum, gelen yakıt zamları illaki vatandaşı etkilediği gibi bizi de etkiliyor.  İş sayım düşüyor, günlük 6 ile 10 arası işe çıkmam gerekirken 5-6 civarında kalıyor” dedi.

“Yakıt Zamlarından Şikâyetçiyiz”

Ekonomik gidişatın getirdiği zamların kendilerini de etkilediğini söyleyen Doğan “Akaryakıt zamlarından vatandaş olduğu gibi, biz de şikâyetçiyiz. İndirim oldukça biz de indirim fiyatlarını vatandaşa yansıtırız, ama gerçekten şu anda fiyatlarımız yüksek. Biz de istemeyerek uyguluyoruz” diye konuştu. 

 “Akaryakıta Gelen Zamlardan Dolayı 6 Ayda Bir Zam Daha Yaptık”

Taksici Doğan üç senede bir taksimetrelere zam geldiğini, ancak son altı ayda gelen zamlar nedeniyle yeniden zam yapılması gerektiğini kaydetti. Doğan “Normalde bize son gelen zam üç sene önceki zam. Üç senede bir zam alıyoruz. Bu yakıt fiyatının anormal artışından dolayı 6 ay içinde bir zam daha aldık. Normalde eski düzene gelirse 10 liraya, 11 liraya indirim yaparız. Biz de müşteriye elimizden geleni yapıyoruz, yazan miktarı almıyoruz illaki ikramımız oluyor” ifadelerini kullandı.

“Vatandaş Bu Zama Da Alışır”

Vatandaşların zamlara kısa sürede alıştığını kaydeden Taksici Özcan Doğan “Zamlardan sonra ilk etapta 15-20 günlük bir duraklama oluyor. Ama vatandaş buna da alışır. Taksi hizmeti kamuoyu hizmetinden farklı bir iş özel hizmet gibi bir şey illaki mecburi biniyor insan. Terminale gidecek, hastaneye gidecek, zaruri ihtiyaç Taksi. Şu an taksi açılış fiyatımız 10 lira indi bindimiz 40 lira kilometrede 12 lira yazıyor.  Sadece bizim sıkıntımız yolcunun karşılığı olmadığı için fiyat yüksek gibi gözüküyor. Büyük şehirde indi bindisi çok olduğu için o yüzden ucuz gözüküyor. Maalesef bizim burası eş ile dost ile iş yapılıyor. Gereken ikramı kendimiz yapıyoruz. Bu şekilde vatandaşa yardımcı olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Paranın Bir Hükmü Kalmadı”

Akaryakıt zamlarının yanında zam gelen diğer ürünler nedeniyle kazançlarının yetmediğini ifade eden Taksici Özcan Doğan sözlerini şöyle tamamladı: Şu anda şehir içi 2 lira yakıyor. 10 kilometrede 40 lira, bunun vergisi, arabanın yüklü olması, yemem içmem 50-60 lirayı buluyor.

Fiyat yüksek, paranın bir hükmü kalmadı. En basit örneği 100 liraya 4 litre mazot alıyorum. Ben eskiden 150-200 liraya depomu doldururken şu anda 4-5 litre yakıt alabiliyorum. Ama vatandaş bu zamlara da alışır. Haber: Kemal Onur Atalay


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Jandarma Trafikte Kuş UçurmuyorÖnceki Haber

Jandarma Trafikte Kuş Uçurmuyor

Kadınlarımızın Sorununu Yine Bir Kadın Lider ÇözerSonraki Haber

Kadınlarımızın Sorununu Yine Bir Kadın L...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar