Tatlı Üreticisi de Satıcısı da Alıcısı da Dertli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye genelinde ekonomik krizden dolayı vatandaşların tatlı tüketimi lüks tüketim olarak yansımaya başladı. Son zamanlarda artan enflasyondan dolayı vatandaş artık tatlı tüketemez hale geldi, bunun yanı sıra üreticide tatlı satıcısı da artan fiyatlardan dolayı vatandaşa zamlı tatlı sattıkları ve zamlı tatlı ürettiklerini açıkladı.

Tatlı imalatçısı Abdullah Aytekin: Uzun yıllardır bu işi yapıyorum, geçen seneki maliyetlerimiz bu sene en az 4 kat arttı en basitinden geçen yıl bir şekerin fiyatı 180-200 lirayı şu an 800-900 bandında en basitinden bir Ayçiçek yağı geçen yıl 180-200 tl bandındayken şu an 650-700’lerde şu an bizim bu işi yapmamız, yürütmemiz gerçekten çok zor. Biz üretiyoruz ama mecburen bunu müşteriye yansıtmak zorunda kalıyoruz. Onun için şu an biz çok zor durumdayız ülkenin durumu tatlı imalathanesi olaraktan tatlıların yükselmesi maliyetin yükselmesi şu an çok iyi bir durumda değiliz yani. Dedi.

Üretim Kapasitemiz Düştü

Tatlı imalatçısı Abdullah Aytekin: üretim kapasitemiz düştü geçen sene 100 tepsi satıyorsam baklavadan halka tatlısından tulumba tatlısından şu an yarısına düşmüş durumda. Maliyet yükselince bu sefer vatandaş 1 kilo 2 kilo alacağına yarım kilo 250 gram alıyor onlarda alamıyor eskisi gibi vatandaşın alım gücü düştü.

Bir Önceki Seneye Göre Bir Tepsi Maliyeti 2 Katına Çıktı

Tatlı imalatçısı Abdullah Aytekin: Geçen yıl 100-120Tl civarında olan bir tepsi baklava şu an 200 civarlarında satılıyor. Biz 200 e satıyoruz ama bazı şeylerden kısarak veriyoruz şu an verdiğimiz paraya maliyetini hesaplıyoruz 15 çalışanımız var işçilerin maaşını bir sistem dönsün diye çalışıyoruz onun peşindeyiz yani. Para kazanmayı bıraktık şu an. Bu böyle gitmez yani bu şekilde insanlar bir gün patlak verir. Dedi.

Zamlar Geldikçe Tatlı Satışlarımız Düşüyor

Tatlı satıcısı Ahmet Deniz: 3 yıldır bu işi yapıyorum fiyatlar zamlandıkça tatlı satışlarımızda ister istemez bir düşüş oldu. Geçen sene sattığımız 40 lira cevizli baklavayı bu sene 90 liraya satıyoruz. İllaki bu müşterinin cebini etkiliyor bizi de etkiliyor haliyle. Müşteri içeriye giriyor fiyatları öğrenip çıkanlarda var. Devamlı müşterimiz olanda gelip almadan gidenlerde var. Tabi bu durumda biz müşteriye de hak buluyoruz.

Tatlı Tüketimi Lüks Tüketim Artık

Tatlı satıcısı Ahmet Deniz: Herkesin cebinde belli bir para var belli bir kazancı var yetmiyor ev kiraları elektrik zamları. Tatlı artık lüks iş herkesin alabileceği durumdan çıktı parası olan kişi alıyor artık. Tatlı yemek artık lüks tüketim kesinlikle. Önceden eti alamaz olduk şimdide tatlıyı alamaz oldu vatandaşımız aynı et gibi oldu artık o da lüks ihtiyacımız oldu.

Vatandaş Artık2-3 Dilim Tatlı İstiyor

Tatlı satıcısı Ahmet Deniz: adam diyor ki 2 dilim tatlı ver diyor 1 dilim tatlı ver diyor tadına bakayım bari diyor. Bizde veriyoruz mümkün mertebe bizde iki dilim tatlıya para almamaya çalışıyoruz ama bizde bunlara bir yere kadar dayanabiliyoruz sonuçta benimde geçen sene 1000 lira gelen elektriğim bu sene üç, üç buçuk bin lira geliyor, benimde maliyetlerim arttı. Her şeyin maliyeti geçen sene oranla yüzde elliyi geçiyor giderler arttı ama gelirler azaldı. Geçen yıl biraz daha iyiydi ama bu yıl giderler arttı müşteri yok ortada.

Müşteriye Zam Yapmamak İçin Dayanıyoruz

Tatlı satıcısı Ahmet Deniz: Müşteriye bu gelen zamları yansıtmamak için baya dayanıyoruz ama bir yerden sonra tabi ki bu tükeniyor biz de illaki bir yerden sonra zam yapmak zorunda kalıyoruz istemiyoruz ama zam yapmak zorunda kalıyoruz yoksa bir yerden sonra bizde güme gideceğiz.

Vatandaş Bir Önceki Günün Tatlısını İndirimli Almaya Çalışıyor

Tatlı satıcısı Ahmet Deniz: Bu güne kadar hiç görmemiştim ama geçenlerde böyle bir olay başımıza geldi ama biz zaten kesinlikle bu şekilde tatlı veremiyoruz. Vatandaş işte geldi tatlı fiyatlarını sordu önce tatlı fiyatlarından sonra tabi tatlı fiyatları arkadaşın pahalı buldu. Pahalı bulduktan sonra bari dedi bayat yok mu dünden kalmış tatlıyı indirimli verin dedi. Öyle bir talep bulundu bize. Biz işletmemiz gereği bayat satamıyoruz.

Üreticiden Yüksek Fiyatlara Tatlı Alıyoruz

Tatlı satıcısı Ahmet Deniz: Biz üreticiden çok zamlı bir fiyattan alıyoruz. Bizde bir şeyler kazanmamız gerekiyor bizde evimize ekmek götürüyoruz, biz elimizden geldiğince makul bir fiyat koyuyoruz ama burada vatandaşa üzülüyoruz yani bende bir vatandaşım benim burada kazandığım para bana yetmiyor şu anda mesela. Bir esnaf olarak artık herkesin durumu kötü inşallah bunun bir çaresi bulunur. Artık bizim düşüncelerimiz bir son bulur. Biz devletimize sonsuz güvenmek istiyoruz, bu tedirginlikler ortadan kaldırmak istiyoruz. Tek temennimiz bu yönde. Artık bir şekilde düzelmesi lazım esnaf adamın artık psikolojisi yok artık delirmek üzereyiz diyebilirim. Haber: Kemal Onur Atalay


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Baharda Artan 4 Cilt HastalığıÖnceki Haber

Baharda Artan 4 Cilt Hastalığı

Esnaf Ve Vatandaşlarla BuluştuSonraki Haber

Esnaf Ve Vatandaşlarla Buluştu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar