Sabancı

“Tweet Atanları Saatler İçinde Bulan Yetkililer, Özel Çocuğa Dayak Konusunda Neden Sessizler?”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Küçük Tahir E.’nin şiddete uğramasının ardından henüz konu hakkında bir sorumlunun bulunmaması nedeniyle CHP İl Binasında açıklama gerçekleştirildi.

 Geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel bir okulda engelli Tahir E.’nin yaşadığı şiddet skandalında, geçen süre zarfı içerisinde Aksaray Valiliği tarafından başlatılan soruşturmanın akıbeti ile ilgili hiçbir bilgi alınamaması üzerine, CHP İl Başkanı Bilal Özdemir ve CHP Parti Meclis Üyesi Ali Abbas Ertürk, CHP İl binasında basın açıklaması düzenledi. 

“Gelen Aşamada Hiçbir İşlem Yapılmadığını Görmekteyiz”

İl Başkanı Bilal Özdemir yaptığı açıklamada, “Öğrendiğimize göre olayın meydana geldiği gün ders arasında küçük Tahir’in yüzündeki tokat izini fark eden hostes hanım, çocuğun fotoğrafını çekerek babasına gönderiyor. Babası olayı duyduktan sonra hem Cumhuriyet savcılığına hem de Milli Eğitim Müdürlüğüne şikâyette bulunuyor. Gelen aşamada hiçbir işlem yapılmadığını, yoğun şüphesi olan insanların soruşturma bitene kadar geçici olarak görevden alınması gerekmesine rağmen, bu işlemlerin hiçbirinin yapılmadığını görmekteyiz” dedi.

“Yetkilileri Acilen Görevlerini Yapmaya Davet Ediyorum”

CHP Parti Meclis Üyesi Ali Abbas Ertürk de yaptığı açıklamada, “Aksaray'da 5 sene önce yine özel çocuklarımızla ilgili bir skandal yaşanmıştı. Aksaray, ülke kamuoyunda bu skandalla anılmış ve imajı açısından da kötü bir sınav verilmişti. Buna benzer bir olay yaklaşık 15 gün önce yeniden yaşandı. Biz Aksaray'ın imajının ülke kamuoyunda hep böyle sorunlarla anılmaması için önce yetkililer ne yapıyor konusunu takip ediyoruz. Koruma altında olan bu özel öğrencilerimize nasıl oluyor da vahşice şiddet uygulanıyor, bu muameleyi kınıyorum. Bu konuda yetkilileri acilen görevlerini yapmaya davet ediyorum" dedi.

“Okuldaki Kameraların Görüntülerine Henüz Başvurulmamış”

16 gün boyunca olayın sonuçlanmadığını ifade eden Ertürk, “Bir tweet atanı bir gecede tespit edip evinden gözaltına almayı bilen devlet yetkililerimiz, böylesine özel bir durumda hala soruşturmayı sonuçlandıramamışlar. Yine olayın farklı bir boyutu da böyle önemli bir soruşturma yürütülürken soruşturmanın selameti için şüpheliler geçici açığa alınır. Böyle bir tedbire başvurulurdu, maalesef böyle bir durum henüz yapılmamış. Okuldaki kameraların görüntülerine de henüz başvurulmamış” açıklamasını yaptı.

“Ne Geçmiş Olsun Ziyaretinde Ne de Yardım Etme Girişiminde Bulunmuşlar”

Küçük Tahir’in yaşadığı psikolojik travmadan dolayı okula gidemediğini ifade eden Ertürk, “Maalesef daha vahim bir durum da olayın yaşandığı günden bu yana geçen zaman içerisinde ilin Valisi, Milli Eğitim Müdürü ya da devleti temsil eden hiçbir yetkili, ne aileye bir geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuş ne çocuğun tamamen bozulan psikolojisi için bir yardım etme girişiminde bulunmuş” sözlerini kullandı. 

“Makam Odanızı Yenilemeyi Bırakın Gidin Aile ile Uğraşın”

Yetkililerin kulaklarının üzerine yatmayı sürdürdüğünü ifade eden Ertürk, “Bu kadar ülke kamuoyunu sarsan olayda makam odanızı yenilemeyi bırakın, gidin bu aile ile uğraşın, çocuğumuzla ilgilenin. En azından annenin ve babanın, hem de o yavrumuzun bozulan psikolojisiyle ilgilenin” dedi.

“Personelin İfadesinin Değiştirilmesi Yönünde Baskılar Yapıldığını Duyuyoruz”

Valiliğe çağrı yapan Ertürk, soruşturmanın durumunun açıklanmasını talep ederek, “Bu kurumda olaya adı karışan yetkilileri ne zaman açığa almayı düşünüyorsunuz? Hala hiçbir şey yokmuş gibi davranmaya devam edecek misiniz? Bu okuldaki kameralar neden söküldü? Neden bu okullarda çocukları korumak amaçlı kamera takılmıyor? 15 günlük geçen süre içerisinde ifadesi alınan personelin ifadesinin değiştirilmesi yönünde baskılar yapıldığını duyuyoruz, doğru mudur? Bu konu ile ilgili de bir araştırma yapacak mısınız? Böylesine kötü bir olay yaşattığınız aileye bir ziyarette bulunup en azından gönüllerini almak girişiminde bulunmayı düşünüyor musunuz? Son olarak 21 Mayıs'ta yaşanan olayın kamuoyuna yaklaşık bir hafta sonra yansımasında devlet kurumlarımızın bir istismarı var mı? Olayı gizli kapaklı tutmak için bir baskı durumu oluştu mu? Bu sorularımıza yanıt bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

“Bu Olay Aksaraylı Aileleri Tedirgin Etmiştir”

Aksaray’da özel çocukların şiddet ile anılmasından dolayı vatandaşların muzdarip olduğunu ifade eden Ertürk, “Bu olay özel çocuğu olan birçok Aksaraylı aileyi tedirgin etmiştir. Aileler, çocuklarını okula gönderip göndermeme konusunda endişe yaşamaktadır. Bu tedirginliği ortadan kaldırmanın yolu, bir an önce sorumluları bulup cezalarını vermektir" dedi. Haber: Kemal Onur Atalay


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bilim Festivali Coşkusu Başlıyor!Önceki Haber

Bilim Festivali Coşkusu Başlıyor!

OSB’deki Kirli Oyunu Ticaret Bakanlığı Ortaya ÇıkardıSonraki Haber

OSB’deki Kirli Oyunu Ticaret Bakanlığı O...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar