Vali Aydoğdu Uyardı “Mutluluğa Kurşun Sıkma!”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vali Aydoğdu Uyardı “Mutluluğa Kurşun Sıkma!”
Aksaray Valiliği koordinasyonunda İl Jandarma Komutanlığınca düğün ve etkinliklerde havaya ateş edenlerle mücadele için "Mutluluğa Kurşun Sıkma" çalıştayı düzenlendi. Vali Aydoğdu etkinliklerde havaya ateş etmenin güç göstergesi olmadığını, ancak cehalet göstergesi olabileceğini söyleyerek huzur bozmaya yönelik hiçbir harekete izin verilmeyeceğini söyledi.

Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan düğün ve etkinliklerde havaya ateş etme adeti nedeniyle yaşanan ölüm ve yaralanmalarının önüne geçmek için Aksaray Valiliği harekete geçti. Aksaray İl Jandarma Komutanlığınca düzenlenen “Mutluluğa Kurşun sıkma” çalıştayında mutluluğa gölge düşüren ve sevinci acıya çeviren havaya ateş etme âdetinin zararlı sonuçları ele alındı. Aksaray Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya bu yıl düğünü olacak çiftler, muhtarlar, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve güvenlik güçlerinin katıldı. Düğün, sünnet, nişan gibi etkinliklerde havaya ateş edilmesinin sorun teşkil ettiğine dikkat çekilen çalıştayın açış konuşmasını yapan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu sevinç, eğlence barındıran “mutluluk” ile gözyaşı ve keder barındıran “kurşunun” bir arada olmasının doğru olmadığını söyledi.

“Kaos Varsa Huzur Olmaz!”

Konuya sosyo-kültürel yönüyle yaklaştığını kaydeden Vali Aydoğdu “Biri, neşe, sevinç, eğlence barındıran mutluluk diğeri, hüzün, keder, gözyaşı çağrıştıran kurşun, birbirinden tamamen zıt olan iki kelime. Zıt şeyler ancak kâğıt üzerinde ve cümlelerde bir araya gelebilirler. Gerçek hayatta ise bu mümkün değildir. Bir yerde kaos varsa huzur olmaz, Yas ve taziye varsa neşe ve sevinç olmaz... Biri gelirse diğeri orayı terk eder. Toplumları var eden şeyler kültürleri, gelenekleri ve görenekleridir. Bizleri bir arada tutan şey, kanunlardan çok, bu gönül birliği ve kardeşlik hukukudur. İnsan olmanın gereği, birlikte iyi ve kötü günlerimiz olacak. Düğünler, cenazeler, bayramlar bunlardan sadece bazıları” diye konuştu.

“Hem Aşırılık Hem Cahillik”

İnsanların bir araya geldikleri günlerin kendi içinde özel kural kaideleri olduğunu anımsatan Aydoğdu “Bu birlikteliklerin de yazılı olmayan, ancak herkesin riayet etmesi gereken kural ve kaideleri vardır. Taziye evine gidip kahkaha atabilir misiniz? Ya da herkesin gülüp eğlendiği bir yerde somurtmanın, ortamın tadını kaçırmanın bir izahı olabilir mi? Her şeyin bir üslubu, bir adabı vardır. Eşyanın tabiatı bunu gerektirir” dedi. Etkinliklerde silah sıkmayı aşırılık ve cehalet olarak tanımlayan Vali Aydoğdu silah sıkmanın güç göstergesi olmadığının da altını çizerek “Aşırılıklar, her zaman sıkıntılara gebedir. Telafisi olmayan zararlara sebep olurlar. Düğünlerde, asker uğurlamalarında hatta zaman zaman bayram sabahlarında silah sıkmak, bir güç göstergesi olamaz. Kime, neyin gücünü gösteriyorsun? Maalesef acı ve gözyaşına davetiye çıkarmaktan başka bir şey yapmıyorsun. Bunun sadece bir açıklaması olabilir, cahillik. Gelişmiş olan hiçbir ülkede, eğitimli olan hiçbir toplumda böyle şeyler duyamaz, göremezsiniz. Avrupa’ya gidip gelenleriniz vardır. Hatta gitmeye de gerek gerek yok. Devir internet devri. Böyle bir şey var mı oralarda. Bizim neyimiz eksik? Kendimize reva gördüğümüz şey bu mudur? Bizce bu olmamalı” diye konuştu.

“Testi Kırılmadan Tedbir Almak Lazım”

“Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmanın yahut kaş yapalım derken göz çıkarmanın bir anlamı yoktur” diyen Vali Aydoğdu kurallara uymayan hiçbir davranışa izin verilmeyeceğini hatırlatarak şöyle devam etti “İşlerimizi gerektiği zamanda, gerektiği yerde gerektiği şekilde yapmak yeterli… Kanunlara uygun olmayan hiçbir şeye müsaade etmeyeceğimizi kesin bir dille bir kez daha ifade ediyoruz. Her ne sebeple olursa olsun kimsenin düzeni bozmaya hakkı yoktur.

Bu hususta siz muhtarlarımıza büyük sorumluluk düşüyor. Testi kırılmadan tedbir almak lazım. Temsilcisi olduğunuz hemşehrilerimize durumu çok net anlatmanız ve bizlere yardımcı olmanız lazım. Bu hem hukuki hem de insani bir sorumluluktur. Aksaray’da huzur, barış ve sevgi iklimini hep birlikte devam ettireceğiz.” Haber: Harun Atalay

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Oyun Parkları YenilendiÖnceki Haber

Oyun Parkları Yenilendi

Sabah Namazına Kalktı 70 Kişinin Hayatını KurtardıSonraki Haber

Sabah Namazına Kalktı 70 Kişinin Hayatın...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar