“Veteriner Hekimler De Aşıda Öncelikli Olmalı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Veteriner Hekimler De Aşıda Öncelikli Olmalı”
Aksaray Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Önder Yıldız korona virüs aşısı için öncelikli gruplar arasında veteriner hekimlerin de yer alması gerektiğini söyledi.

Yıldız Veteriner hekimlerin beşeri hekimlerle birlikte özverili bir şekilde sağlık hizmetlerini yürütmek için görev başında olduklarını kaydederek “Yapılan bu çalışmaların büyük bir kısmı veteriner hekim kökenli Virolog akademisyenlerimiz tarafından, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Veteriner Araştırma Enstitülerinde ve özel sektöre ait veteriner aşı ve biyolojik ürün imalatı yapan tesislerde gerçekleştiriliyor olması veteriner hekim meslek mensupları tarafından gurur ve övünç kaynağı olmuştur” dedi.

“Hayal Kırıklığına Uğradık”

Tüm Türkiye’de çalışmalarına devam ettiklerinin altını çizen Yıldız “Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak yaptığımız 8 Aralık 2020 tarihli basın açıklamasıyla veteriner hekimlerin de öncelikli olarak aşı kapsamına alınması gerektiği uyarısını yapmıştık. Ancak geldiğimiz süreçte başta Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve ilgili kuruluşlar nezdinde yaptığımız şifahi görüşmelere ve yazışmalara rağmen ve Covid-19 pandemisi ile ilgi yapılan çalışmalarda onca emeği ve katkısı ortada iken, veteriner hekimler Sağlık Bakanlığı tarafından aşılamada öncelikli gurup olarak değerlendirmeye dahi alınmamıştır.  Adalet ve hakkaniyetten yoksun ve uzak olan bu karar ve uygulama Tek Sağlık konsepti gereğince temel sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan veteriner hekim meslek mensuplarında adeta şok etkisi yapmış, son derece üzmüş ve hayal kırıklığına uğratmıştır” diye konuştu.

“Bu Adaletsizliği Hak Etmiyoruz”

“COVID-19 aşısının ülkemize başta sağlık personeli olmak üzere riskli meslek guruplarına uygulanacağı açıkça ifade edilirken, sağlık personeli olmalarına rağmen veteriner hekimler hangi gerekçeyle bu gruba dahil edilmemiştir?” diyen Yıldız “Veteriner hekimler de bu ülkenin bir sağlık çalışanıdır ve bu adaletsizliği hak etmemektedir. Tüm dünyada veteriner hekimlerin toplum sağlığı hizmetlerinin vazgeçilmez bileşeni olarak insanlık için ne kadar önemli bir görev yaptıkları ortada iken, bu görevlerini görmezden gelenlere tekrar hatırlatmak isteriz ki; Veteriner hekimliğin asıl amacı insan sağlığına hizmet olup, Covid-19 ile bir kez daha veteriner hekimsiz toplum sağlığının olamayacağı görülmüştür.

 Covid-19 sadece beşeri hekimleri değil, veteriner hekimleri de yıpratmıştır. Ülkemiz genelinde, kamuda ve serbest olarak çalışan yaklaşık 32 bin meslektaşımız veteriner halk sağlığı, hayvan sağlığı, hayvan refahı, çevre sağlığı, gıda güvenliği ve sınır aşan hastalıklar konusunda kliniklerinde ve ülkemizin en ücra yerlerinde mesai mefhumu gözetmeksizin 7/24 görev yapmaya ve katkı vermeye devam ederlerken halkımız ile yakın mesafelerde bulunmaları söz konusudur. Bu durum hem veteriner hekimler hem de hayvan sahipleri için risk oluşturmakta ve Covid-19 hastalığının yayılmasının ciddi anlamda artmasına sebep olmaktadır. Nitekim yüzlerce veteriner hekim meslektaşımız Covid-19’a yakalanmış, tedavi görmüş, 14 veteriner hekim meslektaşımız da hayatını kaybetmiştir.  Daha önce açıkladığımız gibi, Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak; Söz konusu Covid-19 aşısının uygulanmasında; kamuda, özel sektörde çalışan ve mesleğini serbest olarak icra eden veteriner hekim meslek gurubunun öncelikli ve riskli gurup olarak değerlendirilerek ilk etapta aşılanması, Covid-19 enfeksiyonun bulaşma riskinin azaltılmasına ve söz konusu salgının eradikasyonuna önemli ve ciddi katkılar sağlayacaktır” açıklamasında bulundu. Haber: Muhammed küçüker


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erel “Hayat Şartları Ak Partiyle Düzelmez”Önceki Haber

Erel “Hayat Şartları Ak Partiyle Düzelme...

Kar Yağışı Sevindirdi  Sonraki Haber

Kar Yağışı Sevindirdi  

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar