Brisa

‘Yayalar kırmızı çizgimizdir’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yaya önceliğinde farkındalık oluşturmak için başlatılan ve Türkiye genelinde eş zamanlı olarak ‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’ sloganı ile ‘Önce Yaya’ farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

Ankara Caddesi, Kurşunlu Cami önünde düzenlenen etkinlikte konuşan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, “Bakanlığımızca başlatılan ‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’ farkındalık etkinliği kapsamında çocuklarımızla beraber ‘Yayalar Kırmızı Çizgimizdir’ diye bir farkındalık oluşturmak istedik. Aksaray’ımızda gördüğümüz geleceğimiz gençler bu anlamda çok güzel bir farkındalık oluşturdular. Hepsine çok çok teşekkür ediyorum. Hakikaten yayalar kırmızı çizgimiz. Trafikte her zaman öncelik onların. Bunları çocuklarımıza küçük yaşlarda anaokulundan, ilkokullardan başlatarak, onlara yayaların ne kadar değerli olduğunu trafikte öncelikli olduğunu, farkındalık şekillinde öğretmek için çocuklarımızla gençlerle bir farkındalık oluşturmak için bir yürüyüş gerçekleştirdik ve kırmızı çizgimizi çizdik. Bu etkinliği hazırlayan başta emniyet müdürlüğümüz olmak üzere tüm emniyet teşkilatına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Lütfen Yayalara Yol Verin”

Bir sürü insanlarla röportaj yapmak çok güzel bir duygu diyen öğrenci Efe İsmet İpekdal, “Sayın Valimizin de dediği gibi hakikaten yayalar kırmızı çizgimizdir. Arabalar geçmeden önce lütfen yayalara yol versin” dedi.

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

Etkinlik kapsamında kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayalara durarak ilk geçiş hakkı verildi. Trafik emniyetinin kırmızı çizgisi olacak olan etkinlik, 2018 yılında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan düzenleme ile sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak, trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda kalacak. Bu kapsamda; “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmiş ve “Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası” hayata geçirilmişti. Haber: Dilek Eyüboğlu

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali Aydoğdu özel çocukla buluştuÖnceki Haber

Vali Aydoğdu özel çocukla buluştu

Ağaçlı ailesinin acı günüSonraki Haber

Ağaçlı ailesinin acı günü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar