Dilek Eyüboğlu

Dilek Eyüboğlu

Mail: dilek.ekspres@gmail.com

Bırakalım Bu Suni Gündemi

Bırakalım Bu Suni Gündemi

 Toplumsal ve özellikle siyasal alanda hepimizin söz söyleme, eleştiri ve yorum yapma hakkı varelbette.Ancak düşünce açıklamak ile ağzına-aklına gelen her şeyi söylemek birbirine karıştırılamaz. Biz bu değiliz. Eleştirmek, sorgulamakveya düşünce açıklamak özen gerektirir. Ortalığı gerenlere, insanları birbirine düşman etmeye, ayrıştırmaya kutuplaştırmaya çalışanlara dikkat. Yeterince sorunumuz var.

Yeni yılın, ilk yazısında sizlere keyifli, neşeli umut dolu bir yazı yazmak isterdim.

Ama ne yazık ki hayata bakışımızı gündemimiz içerisinde değerlendiriyoruz.

Şu anda varlığını sürdüren siyasi yayılımla umutsuzluk devam ediyor.

İktidarı, muhalefeti topyekûn kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı siyasetdiliyle umut ekseninde ülke ve vatandaşlar arasındaki bağı kopardı. 

Öyle ki bizim derdimiz başka siyasilerin dertleri bambaşka.

Toplumsal zemin yokken başörtüsünün tekrar gündemegetirilmesi üzerine bir yorumda bulunmayacağım. Başörtüsü tartışmalarının, siyasilerin suni gündem oluşturma eylemi dışında kamuoyunda bir karşılığı yok.

Çelişkilerle dolu, kendi içinizde kişisel çatışmalarla sürdürdüğünüz siyaset bizler için bir şey ifade etmiyor artık. 

Sığlık içinde oluşturulanköpürtülen gündeme ilişkin iktidarı, muhalefeti, eskisi, yenisi tüm siyasiler bu durumdan sorumludur. Sağcısı, solcusu, dincisi, hepiniz siyasetin içini boşaltarak, siyaseti tamamen kişisel meselelere indirgediniz.

Al birini vur ötekine…

Koy çuvala salla salla vur duvara.

Bırakalım bunları.

Gerçekten derdimiz olan sorunlarayoğunlaşalım.

Ülkemizin geleceğini ilgilendiren meseleleri enine boyuna tartışalım.

Umuda adım atalım.

Bu ütopya gerçek olabilir.

Nasıl mı?

Alışagelmiş siyaseti bir kenara bırakarak.

Mesaj çok açık.

Geleceğe umutla bakmamamız için yeni bir siyaset temeli söylemi gündemi oluşturun.

Siyaset kurumuna olan inancımızı yeniden inşa edin.

Vatandaşı siyaset merkezine çekmek yerine çözümler, projeler üretin. Birey olarak artık ülkenin alışılagelen siyasetinde yer almak istemiyoruz. İşimizi yapmak ve sosyal hayatımızı yaşamak istiyoruz.Ekonomide, eğitimde, sağlıkta, işte sürdürülebilir kalkınma ile en akıl almaz projelere akıl ve emek harcamak muhtaç olduğumuz birlik beraberliği temin etmek istiyoruz. Ve… Tüm bunları gerçekleştirmek için rıza ile oy verdiğimiz siyasetçilerden yeni bir siyaset vizyonu misyonu bekliyoruz. Çürümüş politika sistemimize karşı kimsenin buna itirazı olmaz sanırım.  Sosyal hayatın gündemimize egemen olduğu, tüm dertlerin ve problemlerin, bizim değil siyasetçinin yükü olduğu bir ülke hayali ile saygılar.

Bir kez daha yeni yılın ülkemize, milletimize ve tüm okurlarımıza sağlık, huzur ve bereket getirmesini dilerim.

Kitap önerisi:

Edebi eserlerden uyarlanan dizi ve sinema filmlerinin okumaya etkisi yadsınamaz. Yeni yılın ilk yazısında benimde severek takip ettiğim Masumlar Apartmanı dizisi ile yeniden gündeme gelen ve en çok satanlar listesinde yer alan Turgut Uyar şiir kitabı Büyük Saat’i okumanızı tavsiye ediyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ da aynı şekilde şiire ve şaire olan büyük ilgiyi dikkate alarak takipçilerine bu kitabı hediye ediyor. Güzel seçim.

Kitap: Büyük Saat

Yazar: Turgut Uyar

Sevgiyle Kalın

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar