Harun Atalay

Harun Atalay

Mail: atalay.ekspres@gmail.com

Çakma Gazetecilere Dikkat 

Çakma Gazetecilere Dikkat 

 Basın Kanunu’nda da belirtildiği gibi

Tek işi gazetecilik mesleği olan

Ve bu meslek üzerinden evine ekmek götüren

Gerçek gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kutlu olsun.

Gazetecilikle alakası olmayan, derme çatma, kulaktan dolma haber yapmaya çalışan, hatta düzgün yazılmış haberi bile yayınlamaktan aciz,

Gazetecilik kisvesi altında birçok meslekte, fabrikada, kurslarda çalışan;

Kendisini gazeteci kimliği altında polis gibi tanıtan, yasal olmamasına rağmen polis telsizi kullanan,

Hiçbir şekilde vergi ödemeyip, başkalarının faturası üzerinden haksız kazanç sağlayan…

Araçlarının üzerine basın kartı yazıp bir de rengini şu an alakası olmayan sarıya boyayan,

Her fırsatta gazetecilik kisvesi altında sözde

Gazetecilik mesleğini kim yapar, nasıl yapar, kimlerden oluşur durumundan bir haber, vatandaşlar üzerinde nüfuz oluşturmaya çalışanlara lütfen artık bir el atın…

Bu tür şahıslar yüzünden gerçekte bu işi yapan gazetecilere toplumun bakış açısı değişmektedir.

Yasalar açık ve nettir.

Gazetecilik mesleğini yapan kişi hangi yayıncı kuruluş da çalıştığını ibraz etmek zorundadır. Eğer bir internet sitesi varsa yasal olarak sigortasını ve vergisini ödemek zorundadır.

İlaveten araçlar üzerinde ve şahısların üzerinde bulunan sarı basın kartı gibi gösterilen kartın rengi bile sarı değildir.

Hani hepimize güzel bir mesaj gelir ya kendisini sadece polis ve güvenlik güçleri mensubu olarak tanıtanlara dikkat ediniz diye;

Herhangi bir yayıncı kuruluşunda sigortalı çalışmayan, derme çatma internet siteleriyle haber yapmaya çalışan kişilerin size gösterdikleri basın mensubu kartı resmi evrakta sahtecilik suçudur. Ayrıca kimlerin telsiz kullanıp kullanamayacağı açık ve nettir.

Her mesleğin maalesef merdiven altı durumu bulunmaktadır.

Gelin görün ki gazeteciliğin sahteciliği olmaz. Gazeteci dediğiniz kişi ya da kurum kendisini net bir şekilde ifade edebilir. Bugün bir anket yapılsa toplumun büyük bir kısmının gazetecilere bakış açısını hepimiz bilmekteyiz. Toplumun gazetecilere bakış açısını maalesef, sözde gazeteci kisvesi altında yapmaya çalışarak gazeteciliğin imtiyazını kendi menfaatleri ve kişiler üzerinde baskı kurmak için çalışanlar, gerçekte gece gündüz çalışan, gazetecilik mesleğine sermaye koyan, yanında istihdam sağlayan gerçek gazetecilere büyük zarar vermekte olduğu gibi topluma da büyük zarar vermektedir.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü münasebeti ile hemen hemen her sene aynı sorunları dile getirmemize rağmen ilimizin yetkilileri maalesef bu tür müptezelleri hala itibar göstermektedir.

Ümit ediyorum ki bir gün gerçekten bu işi yapan ve yapmayanın net çizgilerinin bile ayrıştığı, bu tür sahtekarlıkların önüne geçildiği, gerçek çalışan gazetecilerin haklarıyla evlerine ekmek götürmek de zorlanmadığı yıllar, günler duyarlı idarecilerimiz ve ülkemizi yönetenler sayesinde sağlanacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerimle sap ve samanın ayırt edilmesi en büyük temennim olup, gerçekte evine ekmek götürmek için gecesini gündüzüne katarak çalışan meslektaşlarımın gazeteciler gününü kutluyorum.

AİGC Başkanı Harun Atalay

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar