Harun Atalay

Harun Atalay

Mail: atalay.ekspres@gmail.com

İlimizin İmajı İçin Duyarlı Olalım

İlimizin İmajı İçin Duyarlı Olalım

Yıllardır bir birimize hep şöyle serzenişte bulunduk

“Aksaray’ın imajı neden filmler başta olmak üzere ülke genelinde hep kötü anılıyor”

Bu sorunun cevabını kendimizde aramayı sanırım hiç düşünmedik.

Tarihi dokusu, binlerce yıllık geçmişi, kültürü, güzellikleriyle ön plana çıkması gereken ilimizin ismini, internette arama motorlarına yazınca nerde olumsuz haber ver karşımızda değil mi?

Peki, bu kadar olumsuz, imaj zedeleyici hadiseyi kimler yapıyor?

Hani güzel bir söz vardır ya ‘İnsanın kendisine ettiğini düşmanı etmez’

Sanırım bizimkisi tam da bu tarife uyuyor.

Canlar, uzun bir aradan sonra Aksaray ilk defa twitlerde olumlu bir şekilde trend topik oldu. Nedeni ilimize atanan Valimiz Hamza Aydoğdu.

Valimiz ilimize atanır atanmaz, ülke genelinde sosyal medyada 2,5 milyonun üzerinde insan, Aksaray’ı uzun bir aradan sonra olumlu, güzel bir gelişmeyle gündemine aldı.

Öyle ki Sayın Valimizin ilimiz nüfusundan fazla sosyal medyada takipçisi var. İlaveten gerek eğitim camiasında gerekse Ankara’daki bürokratik çevresiyle çok sevilen, tanınan bir isim.

Valimiz Aksaray’da göreve başladığı günden itibaren birçok alanda ilimizin uzun yıllardır yapamadığı tanıtımın fazlasını yapıyor.

Bir taraftan Aksaray’ın imajı ve tanıtımı için özveriyle çalışan bir Vali

Diğer taraftan çatılara çıkanlar, görevi başındaki sağlık memuruna kafa atanlar,  özel öğrencilerimizi okula almamaya çalışanlar vesaire…

Ne yapıyoruz canlar?

Ha şimdi siz diyeceksiniz ki burada siz gazetecilerin suçu çok büyük, sizin yüzünüzden ülke genelinden ilimizin imajı sarsılıyor.

Kısmen haklı olabilirsiniz de size meslektaşlarım adına bir tüyo verelim;

Bizim önümüze düşen haberlerin hepsini yazmaya ya da yayınlamaya kalksak inanın bırakın Aksaray’a gelmeyi düşünmek, bu şehrin yol güzergâhındanbile geçmezler.

Hepimize düşen görev ve sorumluklar var.

Bu kadim şehrin imajını ülke genelinde hep birlikte koruyacağız.

Kameralı cep telefonları ve sosyal medyanın çıktığı günden bu yana herkes gazeteci.

Hepimiz ilimizde yaşanan olası bir olumsuzlukta elimizi cep telefonumuza götürüp, kendi yaşadığımız ilin adını kötüleyeceğimize, biraz sakin olup, düşünüp aklıselim karar vermeliyiz ve ‘Bu haber ya da olay ilimize ne kazandırır ne kaybettirin’ vicdani hesabını yaparak hareket etmeliyiz.

Son aylarda ilimizin ülke genelinde olumlu tanıtımı Sayın Valimizin özverili çalışmaları sayesinde güzel bir ivme yakaladı ve devam ediyor.

Aksaray’ın son aylardaki ülke genelindeki olumlu tanıtımları ve isminin sıkça sosyal medyada dolaşmasının reklam maddi karşılığını duysanız dudaklarınız uçuklar.

Örneğin Sivas Valisi ile İlimiz Valisinin sosyal medya hesaplarındaki Anadolu Aslanı Malaklı mı? Kangal mı? Muhabbetinin tanıtım bedeli, milyonlarca liralık bir bütçe demektir.

Siz bir tanıtım ajansına alın size 5 Milyon TL Aksaray’ın tanıtımını yapın deseniz bu kadar etkili olmazdı canlar.

O zaman ne yapıyoruz? İlimizin imajına ve isminin kötü anılmasına neden olacak olaylardan ve haberlerden kimseye fayda gelmez düşüncesini şiar edinip ona göre hareket ediyoruz.

Lütfen ilimizin imajı için biraz daha duyarlı olalım ve uyaralım.

Kalın sağlıcakla!

Hepinizin kirpiklerinden öperim!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar