DYT. Ayşe GÖKTAŞ

DYT. Ayşe GÖKTAŞ

Mail: dytaysegoktas@gmail.com

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizma hızı, organlar için gerekli olan enerjinin en düşük değeridir ve kişiden kişiye farklılık gösterir. Metabolizmanın daha iyi ve hızlı çalışabilmesi için beslenmenizde baz alabileceğiniz bazı gıdalar vardır. Peki, metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?

1) PROTEİNDEN ZENGİN BESİNLER

Besinlerin içerdiği yüksek miktardaki proteinler metabolizmayı %15-30 oranında hızlandırır. Yüksek miktarda protein içeriğine sahip olan; Yağsız et, tavuk, balık, hindi, süt ürünleri, yumurta ve kuru baklagillerin tüketimiyle vücuda alınan proteinler ile metabolizmayı hızlandırmada fayda sağlamaktadır. Ayrıca proteinlerden zengin besinlerin tüketilmesi tokluk hissini arttırarak aşırı besin alımınızın önüne geçmenize yardımcı olmaktadır.

2) DEMİR-ÇİNKO-SELENYUM

Demir, çinko ve selenyum gibi vitamin ve mineralleri yüksek oranda içeren et, deniz ürünleri, kuru baklagiller ve kuruyemişlerin tüketiminin arttırılması troid bezinin çalışmasını düzenleyerek metabolizmanızın hızlanmasını sağlamaktadır.

3) ACI BİBER

Acı biberin içinde bulunan kapsaisin metabolizmayı hızlandırmada ve iştahı azaltmada etkilidir.

4) KAHVE

Kahvede bulunan kafein metabolizmayı %3-11, yağ yıkımını %10-29’a kadar hızlandırmaktadır.

5) YEŞİL ÇAY

Yeşil çayın içinde bulunan bazı maddeler metabolizmayı %4-10 oranında hızlandırmakta ve yağ yıkımına yardımcı olmaktadır.

6) KURU BAKLAGİLLER

Mercimek, nohut, fasulye, bezelye, börülce, maş fasulyesi gibi besinler içerdiği protein, lif ve belirli aminoasitler sayesinde metabolizmayı hızlandırmaktadır.

7) BAHARATLAR

Zencefil, zerdeçal ve tarçın içerdiği maddeler sayesinde metabolizmayı hızlandırmaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalarda 2 gram zencefilli sıcak su içmenin, tek başın sıcak içmeye kıyasla 43 kalori daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olmaktadır.

8) SU

Metabolizmayı hızlandırmanın en basit ve en etkili yolu su içmektir. Günlük kalori ihtiyacı başına 1-1,5 ml su tüketmekte fayda vardır.

9) TAM TAHILLAR

Tam tahıllı tanelerin içeriğinde bulunan yüksek lif miktarı sayesinde kan şekeri dengede tutulmakta ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

10) ANANAS

Ananasın içeriğinde bulunan bromelain enzimi sayesinde yağ yıkımını destekleyerek metabolizmanızı hızlandırmada size yardımcı olmaktadır

Sağlıklı günler dilerim.

Bana ulaşabilirsiniz:  dytaysegoktas@gmail.com - Instagram: dyt.aysegoktas

Makale Yorumları

  • Filiz çakar05-11-2020 06:52

    Hocam, yazınızı okudum, vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar