Sabancı
Hakanla Geziyoloji

Hakanla Geziyoloji

Mail: hakanozturkhan@gmali.com

"Şehrimiz Aksaray"

Ortaokullarda Ders Olarak Okutuluyor

Doğru okudunuz değerli dostlar. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı itibari ile Aksaray ilimiz "Şehrimiz Aksaray" ders kitabı ile ortaokullarda seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı. Ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda haftada 2 saat olmak üzere toplam 72 saatlik öğretim programını içeren "Şehrimiz Aksaray" dersi, seçmeli okutuluyor.  Hem yazarlığını hem de fotoğrafçılığını yaptığım,  Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve Talim ve Terbiye Kurulunun onayından geçen "Şehrimiz" dersinin müfredatı, "Şehirlerin Hikâyesi", "Şehirde Yaşam", "Şehrimi Tanıyorum", "Şehrim Çalışıyor", "Şehrimde Ben" ünitelerinden oluşuyor. 

İlk iki ünitenin metinleri Türkiye’nin tamamında ortak olabilmesi için MEB tarafından hazırlandı. Diğer 3 ünite ise Aksaray İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal’ınolurları ileTemel Eğitim Şube Müdürümüz Murat Görmez koordinasyonunda Mehmetçik İlk-Ortaokulu MüdürünüYıldız US editörlüğünde, Aksaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Hakan Öztürk, Nuray Kaya İmam Hatip Ortaokulu Türkçe Öğretmeni İbrahim Bektaş, Kurtuluş Ortaokulu Müdür Yardımcısı MahmutUlu, Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Tahir Çolak yazarlığında hazırlandı. Grafik Tasarımını Hacı Ömer Usluer Özel Eğitim Meslek Okulu Matbaa Öğretmeni MukadderAltıntaşgerçekleştirdi. Kitabın tamamının görsel tasarımı Aksaray Özel Eğitim Ortaokulu Görsel Sanatlar Öğretmeni Bengül Turan Sünbül,  Fotoğrafçılığı ise Hakan Öztürk yani benim tarafımdan yapıldı.

Öğrenciler, "Şehrimiz Aksaray" dersinde hem yaşadıkları şehri hem de dünya genelindeki bazı önemli şehirleri tanıyor. "Şehirlerin Hikâyesi" ünitesinde, medeniyetlere yön vermiş şehirler aktarılıyor.

"Şehirde Yaşam" ünitesinde ise şehirdeki sosyal yaşam ve medeni yaşantının kuralları işleniyor. Bu bağlamda, toplu taşıma, alışveriş mekanları, ibadethane, parklar, mesire alanları, tören ve kutlamalar gibi insanların ortak bulunduğu yerlerde uyulması gereken görgü ve nezaket kuralları üzerinde duruluyor. "Şehrimi Tanıyorum" ünitesinde ise Aksaray'ın coğrafi konumunu, demografik yapısı, tarihi öğretilecek ve şehirde karşılaşılabilecek doğal afetler işleniyor. 

"Şehrim Çalışıyor" ünitesinde Aksaray'da sanayi, ulaşım, ticaret, yer altı ve yer üstü kaynakları, tarım, hayvancılık ve ormancılık faaliyetleri aktarılıyor. Şehre özgü üretim alanları ve zanaatları tanıtılıyor. Şehrin tarihi, doğal, dini, kültürel unsurlarıyla birlikte anıt eserler, milli parklar, ören yerleri, müzeler, yaylalar, rekreasyon alanları, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra somut olmayan kültürel mirasın önemi üzerinde duruluyor. Şehrin turizm potansiyelinin ülke ekonomisine katkıları ortaya konuluyor.  

"Şehrimde Ben" ünitesinde de şehirlerin kültür ve sanat imkânları öğretiliyor. Kütüphaneler, tarihi ve turistik mekânlar, bilim, eğitim ve sanat merkezleri, sanat galerileri, sinemalar, tiyatrolar, sanat etkinlikleri ve şenlikler hakkında bilgiler aktarılıyor.Şehre kimlik kazandıran eserler tanıtılıyor. Kentin yetiştirdiği tarihi şahsiyetler, sanat, edebiyat, müzik, spor ve bilim insanları öğretiliyor. Ayrıca Aksaray'ın ağız, deyiş ve özgün söz varlığı gibi kendilerine özgü dilleri, yerel yayıncılığı, müzik kültürü, önemli günleri, geleneksel ve güncel sporları, önemli günleri veriliyor. 

Sadece Aksaray mı ders oldu? Tabi ki hayır! Bütün iller ders ismi ve konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığımızın Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte yürüttüğü proje her ilde gerekleştirildi. 1 Ağustos 2019 itibari ile çalışmaya başlayan komisyonumuz Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de destekleri ile Uluırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 6 ay gibi çok kısa bir sürede kitabın yazım, dizayn, düzeltme ve basım sürecini tamamladı. Hazırlamış olduğumuz "Şehrimiz Aksaray" ders kitabı şu an öğrencilerimiz tarafından kullanılmakta.

Bu kadar amacı güzel, kendisi güzel bir projede hepsi bir birinden değerli arkadaşlar ile çalışmak çok keyifliydi. Yaptığınız çalışmanın bir ders kitabı olacağını bilmek çok gurur verici idi. Tertemiz minik yüreklere dokunacağını bilmek ise eserin ne kadar hassas bir şekilde hazırlanması gerektiğini gösteriyordu. Mevlam yaptığımız çalışmalarda her zaman alnımızı akbaşımızı dik tutmayı nasip eylesin.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar