Enerya
Harun Atalay

Harun Atalay

Mail: atalay.ekspres@gmail.com

Türk işi kapanma böyle olur

İlginç bir tam kapanmayla eriştik bir Ramazan Bayramı’na daha

Tam kapanma ile kapanmama arasında arafta, “İşte efendim kapandık. Türk işi tam kapanma da böyle olur” mesajını dünyaya verdikten sonra,

Bayram dönüşü  Avrupa başta omak üzere Ülkemize akın akın gelecek Dolar, Euro ya da turistleri beklemeye başladık bakalım hayırlısı!

Tam kapanma sürecinde alınan kararların finansal anlamda büyük orta ve küçük esnafı zora soktuğunu her kesim yüksek sesle dile getiremese de sağır sultan bile artık kısık sesleri net duyar halde.

İlimizin iş çevrelerinden dinlediğim kadarıyla çeklerin ertelenmesi başta olmak üzere vergi, SGK ve banka kredi borçlarının ertelenmesi bir dert, ertelenmemesi ayrı bir dert. Neden mi?

Nisan ayında vadesi gelen çeke erteleme kararı çıkınca ödeme zinciri allak bullak olmuş. Vadesi gelen çekin parasını bankaya yatıran uyanıklar erteleme haberini duyunca yatırdıkları parayı geri çekiyor, hal böyle olunca üretim zinciri, mal tedarikçisi zora düşüyor. 

“Hadi birkaç ay bu yöntemle günü kurtarıyorsunuz ama zaman akıyor” diyor esnaf ve iş insanları.

Erteleme, diğer ihtiyaçlarınız ile vadesi gelince iki katı ödeme anlamı da taşıyor. Bunu SSK ve vergi yapılandırmalarında yaşadık. 

Ertelenen borçlar üst üste gelince ne yapacağız?

Ya tam kapanmadaki yarı açık kapalı mevzuatına hala bir anlam verememişken piyasalar

Tam mı kapandık kapanmaya mı çalıştık durum vaziyetlerinden  normalleşmeyi bekliyoruz bakalım. 

Hayli zor bir süreçten geçiyoruz dostlar. Allah’ım  dayanma gücü versin. 

Tam kapanma sürecinde sağlık çalışanları, polisler, denetleme ekipleri sahada bir hayli yoruldu. 

Polis arkadaşlar başta olmak üzere bu uygulamalar ve denetlemeler için ekstra bir ücret alıp alamadıklarını sordum almıyorlarmış. 

Vatandaş olarak bizler de Allah var uygulama ve denetleme yapan memurlarımızın işlerini zorlaştırmak için ne gerekiyorsa yaptık mı, evet yaptık.

Ağlanacak halimizle eğleniyoruz işte, elden başka bir şey gelmiyor canlar. 

“Artık normalleşme sürecini de bir görelim de gözümüz açık gitmeyelim “diye düşünür oldum.  

İYİLİKTE YARIŞTILAR

Allah var bu sıkıtılı süreçte siyasi partilerimiz başta olmak üzere hayır severler, STK Başkanları Ramazan ayını boş geçirmeyerek iyilikte yarıştı. 

Sayın Valimiz çok eski bir geleneği hayata geçirerek 48 Mahalledeki  bakkal defterlerinde borcu olan ve ödeme gücü olmayanların borçlarını kapattı.

Bu mübarek ayda yapılan ibadetlerin az çok demeden yapılan tüm yardımların Allah katında karşılığı elbet çok cömertçe olacaktır.

UYUŞTURUCU KULLANIMDAKİ ARTIŞA DİKKAT

Ramazan ayı içinde Emniyet ve Jandarmanın ilimiz genelinde üst üste uyuşturucu ile ilgili yaptığı operasyon haberlerini sanırım sizler de takip ettiniz.

Biz de gece günüz koşuşturan acar muhabirler olarak gençler arasında hızlı bir şekilde uyuşturucu kullanımının arttığını gördük. 

Bu illeti gençlerden ne kadar uzak tutmaya çalışsa da emniyet güçleri, gençler bu illete bir şekilde ulaşıyor.

Kolluk kuvvetlerimizin bu konudaki hassas çalışmalarının farkındayız. 

Geçtiğimiz Nisan ayından 10 Mayıs’a kadar haber merkezimizde uyuşturucu ile ilgili yapılan haberlerde 70 kişi uyuşturucu madde bulundurmak ya da satmak suçu nedeniyle işlem gördü. Bu ajanslara, haber merkezine yansıyan rakam. Fazlası vardır eksiği yoktur.

 

Sevgili Aileler, özellikle ergen çocuklarınızın sosyal medyası başta olmak üzere kimle arkadaşlık ettiğine, ne yediğine, ne içtiğine çook çook fazlaca dikkat etmemizin önemi  her geçen gün artıyor. 

Gençler! Ah gençler. Tertemiz bir hayat, mis gibi bir bahar nefesi almak varken lütfen bu illeten uzak durun. Seçeceğiniz diğer hayatın acı hikayelerini bizler yazmaktan mutlu olmuyoruz.

BAYRAM

Pandemi döneminin 2. Buruk Ramazan Bayramı’nı yaşayacağız. 

Son bir yılı aşkın zamanda yaşadığımız onca sıkıntılardan, musibetlerden bir ders çıkararak, gelecek bayramların güzelliğini hayal ederek, sağlığımızın hayattaki her şeyden üstün olduğunun bilinciyle bayramınızı en kalbi duygularımla kutlar,

Büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden

Hepinizin kirpiklerinden öperim. 

MUSMUTLU BAYRAMLARINIZ OLSUN!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar